Translate

Translate the contents of this page by choosing a language below.

Nyhetsbrev 29/2024

Digitaliseringen och AI:s inverkan på medarbetare och på arbetsmiljön i bank- och finanssektorn

Publicerat den 16 december 2024 i kategori Kollektivavtal & arbetsrätt

BAOs och Finansförbundets centrala arbetsmiljökommitté bjuder in till ett webbinarium om om digitaliseringen och AI:s inverkan på medarbetarna och arbetsmiljön.

Magdalena Ramstedt Stadin

Magdalena Ramstedt Stadin, forskare vid Uppsala Universitet.
(Fotograf: Ewa Ahlin)

Vad har digitalisering och AI för inverkan på medarbetarna och arbetsmiljön? Kunskaper om hur tekniken påverkar människors arbetsförhållanden och arbetsmiljö är viktiga, dels för att förstå de förändringar som sker, dels för att kunna arbeta proaktivt för att stärka en hälsosam och hållbar digital arbetsmiljö. Att de organisatoriska- och sociala arbetsmiljöaspekter finns med redan vid utveckling och införande av ny teknik är centralt i sammanhanget.

Under detta webbinarium kommer det ges möjlighet att ta del av aktuell forskning kopplat till digital arbetsmiljö, där både chefsperspektivet och medarbetarperspektivet kommer ges utrymme.

Föreläsare

Magdalena Ramstedt Stadin är forskare i människa-datorinteraktion vid Institutionen för informationsteknologi, Uppsala universitet. Hennes forskningsintresse kretsar kring digital- och hybrid arbetsmiljö, och hur AI och robotik påverkar arbetsmiljöhälsan från ett organisatoriskt- och socialt perspektiv.

Målgrupp

Seminariet vänder sig till ledamöter i Lokala och Centrala Arbetsmiljökommittéer (eller motsvarande), chefer på arbetsledarnivå samt HR.

Tid

‍26 mars, ‍kl. ‍9.00—11.00

Plats

Digitalt via länk du erhåller

Pris

Kostnadsfritt

Anmäl dig


Publicerat den 16 december 2024.

Öppna i mobilen:

www.bao.se

Bankinstitutens
Arbetsgivareorganisation

Stureplan 4c
114 35 STOCKHOLM

Ring 08-611 17 30
Skicka e-post
Läs vår integritetspolicy

Stureplan 4c, 114 35 STOCKHOLM.

© Copyright 2025, Bankinstitutens ArbetsgivareorganisationBAO